Правильне формування шва герметика

При ущільнені будь-яких конструкцій герметиком дуже важливе значення має те, чи правильно сформований шов, чи дотримані його пропорції: від цього багато в чому залежить те, як будуть сприйматися навантаження пов’язані з переміщенням елементів конструкції, температурним розширенням матеріалів та, відповідно: чи збереже шов герметичність та як довго прослужить.

Герметик служить для заповнення деякого зазору між двома елементами. Дані елементи зазнають впливу багатьох факторів, за рахунок яких може відбуватися зміна величини зазору між ними: це температурні (термічні) розширення матеріалів, з яких складаються ці елементи, зовнішні навантаження, наприклад, вітрові, ударні, вібраційні та т.п., розширення, пов’язані з вологістю матеріалів. При цьому різні види герметиків по-різному сприймають ці впливи: важливе значення має еластичність герметика, тобто його здатність деформуватися під впливом прикладеної сили, а після того, як дія сили припиняється – відновлювати первісну форму. При цьому еластичність не можна плутати з пластичністю – тобто здатністю без руйнування сприймати деформації безвідносно здатності відновлення первісної форми.

Для правильної роботи шва повинні дотримуватися пропорції – відповідне співвідношення ширини шва до глибини, а також граничні розміри.

Загальне правило полягає в тому, що для швів шириною (W) до 10 мм співвідношення глибини (H) до ширини становить 1:1, а мінімальна ширина і глибина шва – 5 мм. Для швів шириною понад 10 мм глибина повинна дорівнювати ширині поділеної на 3 плюс 6 мм.

Наприклад, при ширині шва 8 мм глибина повинна становити також 8 мм. А при ширині 24 мм глибина розраховується як 24 : 3 + 6 мм = 14 мм.


Важливо розуміти, що шов заданої ширини здатний компенсувати певні переміщення країв зазору в залежності від того, яку еластичність має герметик, що застосовується. Наприклад, якщо використовується силіконовий герметик з еластичністю 25% – це означає, що шов шириною 20 мм може сприймати коливання зазору від 15 мм до 25 мм, а такий же самий шов, виконаний акриловим герметиком з еластичністю 10% здатний компенсувати лише коливання від 18 мм до 22 мм. При збільшені зазору відбувається еластичне розтягнення, та шов тоншає, а при зменшені – еластичне стиснення та потовщення шва.


Якщо цей шов зазнає більш значних деформаціяй – герметик не зможе відновити первісну форму або відбудеться руйнування цілісності герметика.

Для забезпечення правильної роботи шва також слід приділити увагу правильній підготовці країв зазору: вони мають бути рівними, без сколів та зазубрин, які можуть спричинити утворення "повітряних кишень" та погіршити адгезію. Необхідно забезпечити відсутність забруднень, пилу, іржі, знежирення країв зазору, також (для деяких видів герметика, як, наприклад, силікони) суху поверхню матеріалів. В залежності від герметика, що використовується та пористості основ може знадобитися ґрунтування. Всі ці заходи необхідні для забезпечення гарної адгезії герметика до країв зазору.

Ще одним важливим моментом при формуванні шва є застосування спеціальних шнурів зі спіненого поліетилену чи поліуретану. Герметик повинен працювати в умовах двосторонньої адгезії – до бічних країв зазору, в якому він застосовується. Адгезія герметика до нижньої основи (так звана "тристороння адгезія") вкрай небажана та може призвести до проблем. Крім того забезпечити необхідну глибину шва без використання шнура проблематично. Тому перед застосуванням герметика в шов укладають шнур, діаметр якого на 50% більше за ширину зазору. Наприклад, при зазорі 20 мм повинен застосовуватися шнур діаметром 30 мм. Глибина укладання шнура визначається таким чином, щоб верхня поверхня шнура була заглиблена відносно поверхні зазору на глибину шва герметика.

Для нанесення герметика використовується спеціальний пістолет з ручним (механічним), електричним або пневматичним приводом поршня.

Дозуючу насадку (носик) на картриджі або фолієвій тубі зрізають під кутом 45° так, щоб діаметр перетину зрізу приблизно дорівнював ширині зазору, що заповнюється. Це дозволить герметику щільно заповнити зазор та забезпечити гарну адгезію з краями зазору.


Відразу після нанесення герметика шву слід придати форму. Це може бути виконано за допомогою шпателя або іншого інструмента необхідної форми. Перед цим необхідно зволожити поверхню шва та інструмент, що використовується.

В залежності від ситуації може бути сформований плоский (1), поглиблений (2) або кутовий (3) шов.


Google